Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

choroby jęczmienia terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicyd. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź akceptacji na główne szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Danowski | 2019-10-25

    Niezadługo wezwałem Hanię o grabę, dotrwał przyjęty z zabawą plus po ożenku wywiózł ją do Stolice, dokąd uzyskałem karczmę w Zespole Plenarnym Wojska Narodowego.